Start arrow Artykuły arrow Wiadomości arrow Wiadomości ogólne arrow Czy Gad wygląda na wóz dla Bonda?
Czy Gad wygląda na wóz dla Bonda? Drukuj Email
16.02.2014.

To mało znany, ale niezwykle ciekawy epizod z długiej i bogatej historii Krokodyla. Otóż w latach 1981-1983 Saab 900 był autem... Jamesa Bonda! Słynny Agent 007 poruszał się nim w trzech książkach autorstwa Johna Gardnera, który kontynuował serię powieści na życzenie wydawnictwa Iana Fleminga. Były to: „Licence Renewed”, „For Special Services” oraz „Icebreaker”. A jak wyglądało auto?

Plakat promujący Saaba 900 jako auto Bonda
Fot. James Bond Wiki

Z zewnątrz był to zwyczajny Saab 900 rocznik 1979, z turbodoładowanym silnikiem B201 o mocy 143 koni. Jak to Saab, był bogato wyposażony: w czarną, skórzaną tapicerkę, podgrzewane fotele, elektrycznie sterowane lusterka, tempomat, klimatyzację. Ale na tym oczywiście nie koniec, bo Bond zlecił w nim zamontowanie standardowego zestawu „zabawek”. I tak Krokodyl w wersji 007 miał m.in. dodatkowe schowki na broń, wyrzutnie gazu łzawiącego, system filtrujący trujące gazy, kuloodporne szyby czy opony odporne na przestrzelenie.

Według powieści moc została zwiększona do 240 koni. Maksymalna prędkość wzrosła ze standardowych 210km/h wzrosła do ponad 270. Silnik został przerobiony tak, by móc być zasilanym niemal dowolnym rodzajem paliwa, z alkoholem włącznie (ciekawe, do ilu się rozpędzał na Martini – wstrząśniętym, nie mieszanym?). Agent 007 miał też do dyspozycji zdalny rozrusznik, samopompujące się opony oraz, oczywiście, kultową ruchomą tablicę rejestracyjną.

Co ciekawe, w odróżnieniu od innych aut Bonda, nazywany „Srebrną Bestią” Gad nie był maszyną przyszykowaną przez Q specjalnie pod kątem konkretnej misji. Stanowił prywatną własność Jamesa, który w powieści zlecił jej „tuning” istniejącej w rzeczywistości firmie Communication Control Systems.

Oczywiście Saab natychmiast podchwycił powieściową rolę 900 i wykorzystał ją do celów reklamowych. Powstały plakaty promujące Krokodyla jako samochód 007, stworzono także specjalny egzemplarz wyposażony w opisane w książkach gadżety. Po bankructwie Saaba auto miało zostać wystawione na aukcję i zlicytowane. Zostało jednak wykupione przez społeczność fanów oraz Saab AB i przekazane do muzeum marki w Trollhattan.


Saab 900 jako auto Bonda
Saab 900 007 i zamontowane w nim gadżety

Saab 900 jako auto Bonda
Plakat promujący Saaba 900 jako auto Bonda

Saab 900 jako auto Bonda
I kolejny plakat, tym razem w wersji rysunkowej

Saab 900 jako auto Bonda
Saab 900 007 demonstrujący działanie wyrzutni gazu

Saab 900 jako auto Bonda
Auto w muzeum w Trollhattan (fot. Keith Long / Flickr)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2007-2015 Saab Klub Polska